Пожежа – найнеприємніша річ, яка може трапитися в будь-який час, і в будь-якому місці. Що потрібно для виникнення пожежі? Всього лише 3 фактори: висока температура, горючі матеріали та кисень. Коли ці три фактори сходяться в один час в одному місці – буде біда. Належним чином спроектована і змонтована сучасна система пожежної безпеки повинна вміти розпізнавати факт пожежі в ще в її початковій його стадії. Ціна кожної прогавленої хвилини може бути дуже високою та призвести до людських жертв. Сучасні пожежні системи базуються на високотехнологічних датчиках. Пожежні сповіщувачі це – “очі” та “вуха” даних систем, які мають належним чином безвідмовно функціонувати цілодобово.
Класифікація пожежних сповіщувачів
Передача сигналу – невід’ємний функціонал даних пристроїв, за допомогою якого здійснюється передача інформації про стан датчика на центральний пульт
Сповіщувачі за способом передачі сигналу:
- З одним режимом передачі. Пристрої цього типу в разі спрацювання датчика можуть передавати тільки один лиш сигнал тривоги. І до тих пір поки не спрацює датчик, проблематично оцінити факт його працездатності. Такий тип вважається застарілим і в сучасних системах не використовується.
- З двома режимами передачі. У цьому випадку на пульт може надходити два сигнали: або сигнал alarm (тривога) або сигнал standby (режим очікування). Можливо, на перший погляд, це здається чимось зайвим, але це не так. Режим очікування сигналізує про те, що датчик справний і функціонує в штатному режимі. Натомість несправний однорежимний сповіщувач ніяким чином не може повідомити про свою несправність. Та ця інформація є вкрай необхідною, так як в разі виникнення пожежі, успішність її ліквідації залежить від своєчасності її виявлення, а наслідки одного непрацюючого детектора можуть стати фатальними..
- Багаторежимні. На відміну від попереднього типу, цей тип може передавати ще більш докладну інформацію про свій стан, в тому числі про неполадки на борту сповіщувача, посилаючи на пульт сигнал певного типу.
- Аналогові. Здатні передавати покази параметрів самого датчика. Наприклад, датчик тепла буде передавати показання температури в режимі реального часу.
За принципом передачі інформації:
- Провідні – передають сигнал за допомогою прокладених проводів.
- Бездротові – здійснюють передачу інформації по повітрю за допомогою радіосигналів.
За локацією:
- Точковий сповіщувач – об’єднує в одному корпусі один або декілька датчиків. Контролює обстановку безпосередньо в місці, де він встановлений.
- Лінійний – відстежує обстановку вздовж умовної лінії. Встановлювати його рекомендується в довгих коридорах та на об’єктах великої протяжності.
За типами датчиків:
- Тепловий датчик – реагує на підвищення температури навколишнього повітря. Базується на принципі термоелектричного ефекту. Головний їх недолік: підвищення температури, як правило, відбувається, коли пожежа вже в активній фазі.
- Димовий сповіщувач – вкрай корисний, оскільки дозволяє передбачити пожежу ще до її початку. Принцип роботи його полягає у визначенні прозорості повітря. У димі знаходяться мікроскопічні частинки сажі, які знижують прозорість повітря. Інтенсивність випромінювання, що випускається спеціальним випромінювачем, знижується, проходячи через задимлене повітря, за цей рахунок іі спрацьовує сигнал тривоги.
- Реагують на відкрите полум’я. Застосовуються в таких приміщеннях, в яких можуть бути присутніми задимленість і висока температура. Наприклад: на виробництві, на СТО, обробних підприємствах і т. д. Датчик реагує на теплове випромінювання, яке випромінюється джерелом відкритого полум’я, при чому ще й на великій відстані