Переважна більшість квартирних крадіжок відбувається способом проникнення зловмисників через вхідні двері, тому вони є найголовнішою перешкодою для злодія. Саме тому слід вкрай відповідально підходити до вибору як самих вхідних дверей, так і замків для них, адже стійкість до злому і безпека вашого житла визначається найслабшим елементом захисту. Які б круті та брендові вхідні двері у вас не були встановлені, це навряд чи допоможе в разі, якщо ви вирішили заощадити на замках. У цій статті ми розберемося які бувають основні типи замків для дверей, розглянемо їх особливості та чим визначається їх зламостійкость.
Циліндрові замки
Цей тип є найбільш популярним та розповсюдженим. У свою чергу поділяються на декілька підвидів: штифтові та дискові. Їх зламостійкість може суттєво відрізнятися в залежності від ціни і виробника. Наприклад, найдешевші моделі не можуть похвалитися доброю зламостійкістю – циліндр відносно легко вибити, зламати, вивернути за допомогою підручних інструментів, тому професіонали з ними впораються за лічені хвилини.
Моделі середньої і високої цінової категорії мають як правило мають досить високий рівень секретності та захисту від зламу: поратися з відмичкою злодієві доведеться досить довго, а застосування надміцних сплавів в конструкції циліндра захищає її від грубих методів впливу. Корисна опція у вигляді захисної металевої накладки на такий замок дозволить ще краще захистити його від стороннього втручання.
Сувальдні замки
Їх механізм виглядає як набір пластин (сувальд), які ключ при відчиненні чи зачиненні встановлює в певне положення і тільки тоді ключ можна буде провернути. Секретність механізму безпосередньо залежить від кількості сувальд – чим їх більше, тим більшим є рівень захисту. На відміну від своїх циліндрових конкурентів, цей тип менш схильний до грубих силових методів зламу – його неможливо вибити або висвердлити, усі потенційно вразливі елементи знаходяться всередині конструкції замку та є недосяжними для маніпуляцій ззовні. Проте відмичкою такі типи замків відчинити все ж можна, хоч це і вимагає високої “кваліфікації” крадія. Якщо говорити про недоліки, то можна відзначити досить великий розмір самих ключів; а для того, щоб відчиняти двері зсередини приміщення, необхідно використовувати тільки ключ, при цьому замок неможливо відчинити, допоки ключ вставлений з іншого боку дверей – зручності користування ці особливості не додають.
Електронні замки
Останнім часом набули великої популярності не тільки в готелях та офісних приміщеннях, а ще й стали встановлюватися у дверях звичайних будинків та квартир. І недарма: на відміну від класичних механічних замків, такий тип неможливо зламати за допомогою традиційних методів. У якості ключа може використовуватися електронний ідентифікатор (електронний ключ, брелок або картка), код доступу (який треба набирати на цифровий панелі), біометричні дані власника (відбитки пальця, сканер сітківки ока і т. д.), або їх комбінації. Зручно та надійно.
Який замок обрати?
У будь-якому разі не радимо вам використовувати для дверей замки однакового типу. Найбільш раціональним рішенням буде одночасне використання різних типів (циліндровий+сувальдний, сувальдний+електронний) або ж встановлювати комбіновані замки (об’єднують в одній конструкції дві різні системи).
Якщо мова йде про захист свого будинку, в бік найдешевших варіантів краще навіть не дивитися,. Дешеві замки з Китаю та Туреччини мають низьку надійність і погану зламостійкість. Як правило їх роблять із дешевих неміцних сплавів і тонкого металу заради здешевлення витрат на виробництво.
Натомість радимо придивитися до моделей від відомих світових брендів з європейським або американським походженням, які повністью задовольняють вимоги до безпеки та надійності в процесі експлуатації : CISA, Mul-T-lock, Mottura, Kale.
Пам’ятайте, що абсолютно незламних дверей та замків не існує, тому наявність встановленної охоронної сигналізації суттєво підвищить загальний рівень безпеки вашого житла.