Датчики – це своєрідні «сторожові пси» будь-якої системи. Тільки розміщуються вони не в будці, а на вікнах, стінах і дверях. Всі ці заходи дозволяють виявити будь-яке вторгнення на об’єкт, що охороняється.
Якщо поділити всі датчики на групи, то їх вийде три:
- для внутрішнього спостереження.
- для охорони окремого периметра.
- ручні сигналізатори.
Погодьтеся, що більш доцільно буде розбити територію на кілька окремих сегментів, за кожен з яких буде «у відповіді» своя група датчиків, але їх кількість не буде перевищувати поріг в 20 екземплярів.
Стандартна система охоронної сигналізації має своїх «зв’язкових» – кабелі, підключені до датчиків внутрішнього спостереження за приміщеннями, сходовими прольотами і поверхами об’єкта і так до кожної з трьох груп. Крім цього, є спеціальний кабель для контролю за спробами виведення з ладу і загального функціонування системи. Принцип струму спокою використовується в роботі кабелів зв’язку сигналізаційних систем або по-іншому контурів. Ті з контурів, що застосовують робочий струм, уразливі до виведення з ладу, тому широко поширені в ряді ручних сигналізаторів.
Один контур включає в себе всі датчики групи з послідовної зв’язком. Прямо від блоку йде крізь них струм спокою. Сам контур має якесь опір – загальне, якщо не розділений на сегменти і секції. У деяких сучасних пристроях найвищого рівня вже передбачена «особиста» величина опору у кожного датчика.
Протікає струм дозволяє постійно заміряти напругу. Якщо раптово виміри вирахували різка зміна або коливання напруги (показник маніпулятивних спроб і виявленні «чужого»), то подається сигнал тривоги, що виходить із системного блоку. Органи управління з’єднані з датчиками кабелем з високою гнучкістю і перетином від 0,14 мм. Контур, не поділений на секції, повинен використовувати кабелі тільки з 4-ма полярними жилами – це додаткова гарантія неможливості виведення з ладу.
Важливий фактор ефективної роботи – непомітність прокладки кабелів і ретельний підхід до визначення потрібної специфікації. Між собою кабелю повинні використовувати відповідні пристрої для з’єднання.
Більшість відомих датчиків застосовує інфрачервоне випромінювання – реакція настає при виділенні людським тілом тепла, що відбувається постійно. З’явився нежданий гість на об’єкті, що охороняється ділянці викличе резонанс температур, при реєстрації якого буде поданий все той же тривожний сигнал. А ось для спостережень за внутрішніми приміщеннями більш зручні датчики руху, які звертають свою увагу на будь-які переміщення, охоплюючи тривимірну модель простору.
Ультразвук і радари застосовуються вкрай рідко – все переміщення в їх сфері активності відображають сигнал вже зміненої частоти і проходять реєстрацію датчика. Ефект Доплера – це і є зрушення такої частоти.
Бар’єри релейного типу постійно працюють з проявом видимого і інфрачервоного світла або ж ультразвуком. Як тільки буде перервана або порушена структура променя від випромінювача до приймального пристрою відбудеться спрацьовування.
Датчики, націлені на вібрацію можуть бути корисні для контролю за різними сейфами і контейнерами, де зберігаються найцінніші речі.
Пристрої з магнітами і сенсорами проявляють себе в роботі зі стулками вікон, рамами дверей і світловими люками. якщо перераховані елементи щільно закриті і на них не впливають – система «мовчить» і веде подальше спостереження. При розриві ж контуру включається тривога. Коли Ваш будинок поставлений на сигналізацію, датчики дадуть підтвердження про повну ізоляцію і закритих положеннях дверей, вікон і т. Д.
Крім магнітних існують ще й механічні пристрої, але їх використання на сьогодні зводиться до нуля. Вся справа в їх необґрунтованої реакції на високу вологість і наявність бруду.
При розбитті або пошкодженні скла в справу вступають особливі датчики, які в своєму складі мають мініатюрні пластинки кварцу. Специфічна частота і коливання при механічному впливі сприяють їх активації.
Сигналізатори для ручного використання найчастіше розміщують поблизу найбільш підходящих місць – спальня або вхідні двері.
Дуже зручні в своїй експлуатації переносні сигналізатори – така кнопка викличе допомогу в будь-який час дня або ж ночі, а також завжди буде знаходитися під рукою, немов Ангел-Хранитель Вашої особистої безпеки.