Сучасні підходи до організації охорони передбачають тотальне використання найрізноманітніших технічних засобів. Дійсно, технічні прилади і пристрої охоронного призначення можуть функціонувати цілодобово і безперебійно. Це дозволяє мінімізувати вплив людського фактора на загальний рівень безпеки, скоротивши витрати на оплату працівників охорони. Однак застосування технічних засобів не завжди виправдано, і не завжди реального співробітника охорони можна замінити технікою. В цих випадках доцільно використовувати такий вид охорони, як фізична. Її призначення полягає в забезпеченні комплексної безпеки об’єктів, що охороняються, і суб’єктів охорони на ввіреній їм території.
Об’єкти, для яких необхідна фізична охорона, дуже різноманітні, але всіх об’єднує, як правило, наявність великого потоку людей (співробітників, гостей, відвідувачів) і обстановки, яка змінюється; або ж на об’єктах, де застосування одних лише технічних засобів занадто витратне. Тому такий тип охорони користується великим попитом і популярністю – пости охорони ми можемо зустріти практично скрізь – в освітніх установах, банках, торгово-роздрібних мережах, на складських об’єктах, в офісних центрах і на виробничих площах.
Що стосується пропускного режиму. Пропускний режим на об’єкті, що охороняється, звичайно, можна забезпечити за допомогою однієї лише системи контролю та управління доступом, але в сукупності з фізичною охороною рівень безпеки буде набагото вищим, ніж без неї. Наприклад, здійснити огляд відвідувача на вході/виході з метою виявлення заборонених предметів (зброї) зможе тільки жива людина. А припинення розкрадання матеріальних цінностей співробітниками при огляді на виході з об’єкта – є наріжним каменем в боротьбі з крадіжками серед персоналу.
Різновиди фізичної охорони
- Охорона стаціонарних комплексів. Залежно від специфіки об’єкта, визначається найбільш підходяща схема розміщення обладнаних постів охорони на ключових точках об’єкта, при необхідності передбачається наявність мобільних патрулів, які слідують за заданим маршрутом з необхідним тимчасовим інтервалом. Комплексний підхід дозволяє гарантувати повну безпеку об’єкту, що охороняється, збереження матеріальних цінностей, поліпшення безпеки для персоналу та відвідувачів, оперативне реагування на виникаючі загрози.
- Охорона вантажів. Передбачається фізична охорона цінних вантажів впродовж всього шляху його руху, починаючи від завантаження, закінчуючи прийманням вантажу. В силу специфіки даного виду охорони, слід передбачити всі потенційні складності і небезпеки в дорозі – постійно зміна обстановки на маршруті збільшує можливі ризики. Тому спеціальна підготовка співробітників, виділені кошти, підвищені вимоги до безпеки і матеріальна відповідальність охорони за вантаж – є характеризуючими особливостями охорони вантажів.
- Особиста охорона. Передбачає забезпечення безпеки для особи або групи осіб, що охороняються. Співробітники особистої охорони володіють вкрай високим рівнем професіоналізму і спеціальними навичками. Чи варто говорити про блискавичну реакцію охоронця на виниклу загрозу або про відмінне тактичне мислення, що дозволяє прораховувати ризики наперед. Ці якості не настільки очевидні при відсутності загрози, проте при її виникненні професіоналізм і моментальна реакція на небезпеку може врятувати життя.
Постійне перебування охоронців з особою, яку вони охороняють, так чи інакше сприяє тому, що охоронці нерідко стають свідками конфіденційних розмов клієнта і зустрічей з іншими особами. Ці відомості так і повинні залишатися невідомими для сторонніх осіб, тому співробітники особистої охорони проходять вкрай жорсткий відбір.