Навіщо потрібна система контролю доступу. Система контролю й управління доступу (СКУД) призначена для організації контрольно-пропускного режиму. Її прямим призначенням є обмеження доступу небажаних гостей до локацій, що захищаються, одночасно забезпечивши можливість безперешкодного переміщення авторизованих осіб з правом доступу. Сучасні вимоги до безпеки диктують необхідність установки таких систем на багатьох підприємствах, діяльність яких пов’язана з матеріальними цінностями й дорогоцінною інтелектуальною власністю. Також ці системи широко використовуються фізичними особами в приватних цілях.
Класифікація СКУД
Залежно від архітектури й функціонального призначення, існують такі варіанти виконання:
- Автономні. Для них характерний скромний функціонал, правда, й ціна установки є найнижчою, порівняно з іншими варіантами. Має просту архітектуру, включає в себе невелику кількість пристроїв. Наприклад, звичайний домофон в багатоквартирному будинку – хороший приклад такої системи: всього одна контрольна точка. Складається з електрозамка на двері під’їзду, зчитувача (місце, до якого потрібно прикладати брелок), контролера (в цьому випадку об’єднаний зі зчитувачем в одному корпусі) та ідентифікаторів (брелоки).
Типове застосування автономних систем – об’єкти з невеликою кількістю підконтрольних точок входу й відсутністю необхідності персональної ідентифікації з докладним веденням звітів. По-великому рахунку, має тільки одну функцію – забезпечує можливість доступу власників персональних ідентифікаторів (картки, брелоки). Безсумнівним плюсом автономок є відсутність необхідності в їх регулярному обслуговуванні.
- Мережеві. Ці системи застосовуються на великих об’єктах з великою кількістю охоронюваних приміщень й площ. Вони дозволяють розмежовувати доступ на кілька рівнів як для певних груп відвідувачів, так і індивідуально для кожного ідентифікатора дозволити або заборонити доступ в ті чи інші локації.
Система дозволяє вести облік робочого часу працівників підприємства, підраховувати кількість відвідувачів в автоматичному режимі (затребувана в сфері торгівлі та послуг) з веденням докладних звітів всіх подій, що контролюються та спостерігаються системою. Компоненти систем контролю й управління доступом мережевого типу об’єднуються в єдиний комплекс і управляються за допомогою контролера, з’єднаного з комп’ютером. Системи великого масштабу передбачають наявність оператора, який здійснює моніторинг роботи системи в режимі реального часу, змінює налаштування виходячи з поточної обстановки, видає нові та анулює недійсні перепустки, формує звіти для керівництва. Велика гнучкість мережевих СКУД дозволяє інтегрувати їх з охоронною сигналізацією, з протипожежними системами й системами відеоспостереження. Також підключення нових пристроїв до існуючої системи не викличе особливих труднощів.
Пам’ятайте, що самостійно встановити й налаштувати СКУД – завдання не з легких. Організацію навіть простенької автономної системи складно здійснити самотужки, але все ж таки можливо. Тим не менше, безпека – точно не та річ, на якій варто економити. Тому рекомендуємо звернутися до профільних фахівців, які спеціалізуються на розробці й установці СКУД, вони нададуть вичерпну інформацію, підкажуть на що звернути увагу при виборі СКД, професійно розроблять, встановлять, налаштують й запустять систему в експлуатацію.