Охоронна сигналізація або ОС – це ряд технічних засобів, які покликані оповістити про різні ситуації надзвичайного характеру: загоряння, нападу, диверсії і звичайно, проникнення зі зломом. Її першочергове завдання полягає в тому, щоб спостережувані об’єкти були 24 години на добу під невсипущим контролем, а разі небезпеки своєчасно оповістити про це. Конструкція кожної системи здатна виконувати різноманітні поставлені завдання. Ефективне протистояння загрозам довкілля досягається тільки за рахунок сукупної дії комплексу механічних захисних засобів і певними заходами з організації (т. Е. Продуманим планом дій після тривожного сигналу). Якщо подібні умови в належній мірі дотримані, то рівень безпеки стає оптимальним і надійним.
Система сигналізації завжди без зволікання передає свій сигнал рятувальним службам, що дає можливість відчутно знизити завдані збитки матеріальної власності.
Будь-який з методів оповіщення про небезпеку порівняємо з наявним рівнем ризику. Першочергове і центральна задача – це вчасно прибули до місця події групи міліції або пожежних, а ось яким вони будуть сповіщені про це (звучна сирена і проблисковий маячок на місці або «доповідь» про те, що трапилося по кабелю) вже не так важливо. Далеко не всі зломщики і грабіжники губляться і панікують на місці злочину, почувши виття сирени сигналізації, що спрацювала – дуже багато з них обачливо ставляться до цього, знаючи кількість часу, що залишився до прибуття міліції і цілком поклавшись на неувагу з боку байдужих сусідів. З цього випливає, що головне достоїнство кожної охоронної сигналізації – це по максимуму раннє викриття злому і подальшого проникнення, а також подача оповіщення в охоронну службу.
Основна частина систем охоронної сигналізації створена для контролювання об’єкта охорони під час безпосереднього відсутності людей, а деякі налаштовані на захист і під час присутності, як додатковий гарант безпеки.